Pilsētas kopšana

Smiltene, liepziedu smarža pār pakalniem rītausmas miegā,
Smiltene, māla krūze pie bērziem aprīļa sniegā,
Smiltene, debesīs tēmēta Jānkalna priežu bulta,
Smiltene, ielās uzklāta mēļu ceriņu gulta,
Smiltene parku klusuma izsēta mēness nauda,
Smiltene, ezeru spogulī ziboša sudraba nauda,
Smiltene, dievnama svētība, ziedi pagalmos tīros,
Smiltene, krietnākie tikumi čaklās sievās un vīros.
Smiltene, tālā jaunība, laika līkločos sēta,
Smiltene, mīļa cilvēka kādreiz iecirsta rēta,
Smiltene, pasaules krustceļos pati vislabākā vieta,
Mezgliem trejdeviņiem atmiņā līdz pat mūžībai sieta.
/Kornēlija Apškrūma/

pilsetas_sakops_01

Smiltene ir pilsēta ar savu raksturu, par kuru runā ikvienā Latvijas malā. Laiku laikos mēs esam viena no zaļākajam Latvijas pilsētām. Mums pieder egļu un priežu meži, plaši parki ar savu vēsturi, ko respektējam un cienām. Mazi un interesanti skvēriņi, par ko rūpējamies, mazstāvu apbūve, kas ieskauta iekoptos piemājas dārziņos un, protams, Abulas upe ar savu straujo tecējumu, kas aizskalo prom visu lieko un nevajadzīgo.

Mēs lepojamies ar savu skaistumu un tāpēc par to rūpējamies. SIA Smiltenes NKUP viens no uzdevumiem ir nodrošināt pilsētas kopšanu jebkuros laika apstākļos – gan ziemā, gan vasarā. Kā mēs to panākam? Mūsu kolektīvā strādā apmēram 20 sētnieku, kas savu darbu veic no vislabākās sirdsapziņas. Viņu čaklās rokas rūpējās gan par maģistrālo ceļu ietvēm un brauktuves malām, gan par mazo ieliņu trotuāriem.

Rūpējamies arī par pilsētas zaļajām zonām. Vecajā parkā katru dienu ir sastopamas parku kopēji, kuru galvenais uzdevums ir nodrošināt tīrus trotuārus un koptus zālienus. Arī Jaunajā parkā, Šķeltā akmens skvērā tiek nodarbināti sētnieki. Mums ir svarīgi, lai visas pilsētas teritorijas ir sakoptas.

Paralēli sētniekiem darbojas arī cilvēks – apstādījumu kopējs, kura uzdevums ir nodrošināt koptus Smiltenes pilsētas sabiedriskos stādījumus – Centra apļa dobi, ziemciešu dobes pie pilsētas domes kā arī parkos esošos stādījumus. Apstādījumu kopējs arī rūpējās par vasaras puķēm, kas pilsēta tiek stādītas lielā daudzumā gan Centra apļa dobē, gan arī puķu torņos un puķu kastēs pilsētas lielākajos laukumos.

pilsetas_sakops_02

Vasarās viens no galvenajiem uzdevumiem, ko veicam ir pļaušanas darbi, Tiek pļautas teritorijas, kas pieder pašvaldībai, zonas starp brauktuvi un trotuāru, kā arī parki un skvēri. Visa Smiltene ir sadalīta dažādas intensitātes kopšanas teritorijās – sākot no partera tipa zālieniem, kas tiek pļauti ik pa 2 nedēļām, atkarībā no zāles augšanas intensitātes. Nodrošinot zāles garumu līdz 10cm, beidzot ar kokaudžu pļaušanu vismaz 1 reizi sezonā, neļaujot daudzām zaļajām teritorijām pārvērsties par nekoptiem un krūmu aizaugušiem laukumiem. Pļaušanas darbus sezonā veic vismaz 2 pļāvēji, kas to dara izmantojot traktortehniku un trimmerus. Savā darbā izmantojam Partner pļaujmašīnu, Kubotas traktoru un Hysqvarna M28. Paralēli šiem darbiniekiem tiek pieaicināti arī kvalificēti strādnieki latvāņu pļaušanai, jo diemžēl apmēram 3ha liela pilsētas teritorija ir aizņemta ar šiem indīgajiem augiem, taču cīņa notiek, lai kādreiz Smiltenē tiktu iznīcināta šī invazīvā suga.

Lai mazliet atvieglotu sētnieku darbu ir iegādāta tehnika, kas veic mehanizētu pilsētas kopšanu – RONDO K 333.

pilsetas_sakops_03

Ar šo tehniku tiek kopti jaunizveidotie trotuāri. Ar laiku ceram iegādāties vēl kādu līdzīgu tehnikas vienību, jo ar jaunajiem ielu projektiem, kopjama teritorija palielinās katru gadu un ir grūti atrast labus un uzticamus sētniekus, kas savu darbu veiktu ar lielu atbildību.

Papildus sētniekiem, pilsētas kopšanā tiek nodarbināti arī tā saucamie 100latnieki, kas ir liels papildus darbaspēks esošajiem sētniekiem, bez tiem pilsētas kopšana būtu ļoti grūti veicama.

Ziemas periodā tiek veikta ietvju attīrīšana no sniega, kā arī kaisīšana ar pretslīdes materiāliem, lai ikviens pilsētas iedzīvotājs varētu mierīgi doties savās ikdienas gaitās. Pilsētas domes izstrādātie normatīvi norāda, ka ietvēm jābūt sakoptam līdz astoņiem rītā, pie tā arī cenšamies pieturēties. Protams, tas atkarīgs no sniega snigšanas intensitātes, bet galvenais uzdevums ir lai ietves būtu tīras. Paralēli roku darbam tiek veikta arī mehanizēta kopšana attiecīgos laika apstākļos. Šajā darbā tiek nodarbinātas tās pašas tehnikas vienības, kas vasaras laikā nodrošina zāliena pļaušanu.

Kopumā mums ir jāveic liels un atbildīgs darbs, lai pilsēta būtu sakopta un ikviens pilsētas iedzīvotājs būtu apmierināts. Lūdzam pilsētas iedzīvotājus būt tolerantiem pret sētnieku darbu un vairot pilsētas skaistumu.